Senat USA wezwał Biały Dom do nałożenia sankcji na osoby zaangażowane w uprowadzanie i deportację ukraińskich dzieci do Rosji oraz ich nielegalną adopcję.
Oświadczył o tym Demokrata Bob Menendez, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, donosi Voice of America.
Menendez wezwał sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena i szefową amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego Samanthę Power do skupienia się na problemie ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję podczas jej pełnej inwazji na Ukrainę. W szczególności podkreślił potrzebę nałożenia sankcji na osoby zaangażowane w deportację i nielegalną adopcję tych dzieci w Rosji.
Senator odniósł się również do raportu niezależnej międzynarodowej komisji śledczej ds. naruszeń na terytorium Ukrainy, powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ. Według raportu, opublikowanego w marcu 2023 r., tysiące nieletnich zostało deportowanych do Rosji od początku inwazji na pełną skalę.
„Przymusowa deportacja dzieci w czasie wojny jest nie tylko głęboko odrażająca… stanowi zbrodnię wojenną. Spośród wszystkich grup cywilnych dotkniętych wojną, dzieci są najbardziej narażone na wykorzystywanie przez handlarzy ludźmi, wykorzystywanie seksualne, uprowadzenia i nielegalne adopcje” – powiedział Menendez.
Dodał, że Stany Zjednoczone powinny pomóc dzieciom, które doświadczyły traumy separacji. Według niego szybkie łączenie rodzin i pomoc w przezwyciężeniu horroru tego doświadczenia zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia długoterminowych skutków traumy.
Menendez wezwał również administrację Bidena do zacieśnienia współpracy z szeregiem organizacji międzynarodowych, w tym z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, który w marcu 2023 r. wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzecznik praw dziecka Marii Lwowej-Belowej. Jego zdaniem Stany Zjednoczone będą w stanie dostarczyć sądowi informacji o rosyjskich zbrodniach wojennych.
Ponadto senator zasugerował, aby Biały Dom przeznaczył środki dla organizacji obywatelskich i humanitarnych na poszukiwanie deportowanych ukraińskich dzieci, łączenie ich z rodzinami i zapewnienie im pomocy psychologicznej.
Deportacja ukraińskich dzieci do Rosji
W kontekście inwazji na pełną skalę, Rosja masowo deportuje ukraińskie dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy. Są one wywożone na okupowany Krym, do Rosji lub na Białoruś, rzekomo w celu rehabilitacji lub odpoczynku w obozach.
W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i rosyjskiej rzecznik praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej w związku z nielegalną deportacją ukraińskich dzieci.
13 maja, podczas briefingu w Rzymie z włoską premier Giorgią Meloni, prezydent Zełenski powiedział, że wie o ponad 19 300 dzieciach deportowanych przez Rosję. 29 maja Dmytro Lubinets, komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka, przemawiał na nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie uprowadzania przez Rosję dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy. Rzecznik powiedział, że Rosja celowo zmienia ustawodawstwo, aby uniemożliwić ukraińskim dzieciom powrót do domu i wykorzystuje między innymi przymusową zmianę ich obywatelstwa na rosyjskie.
Lubinets zauważył również, że Rosja nie dostarcza żadnych danych na temat deportowanych ukraińskich dzieci – nie wiadomo nawet, gdzie się znajdują i w jakich warunkach. Powiedział również, że Rosjanie wykorzystują pracę dzieci i militaryzują ukraińskie dzieci na tymczasowo okupowanych terytoriach.
8 czerwca komisja Senatu USA poparła projekt rezolucji potępiającej porywanie ukraińskich dzieci przez Rosję i nazywającej działania okupantów ludobójstwem. Później pojawiły się dowody na zaangażowanie Białorusi w deportację ukraińskich dzieci. 27 czerwca białoruska opozycja przedstawiła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dowody na udział samozwańczego przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki i jego otoczenia w zbrodniach wojennych.
Rosyjska Duma Państwowa twierdzi, że 700 000 ukraińskich dzieci zostało deportowanych do Rosji od 2014 roku.
6 lipca Ukraina odesłała do domu dwoje dzieci deportowanych przez Rosję. Ich matka, sanitariuszka, została zwolniona w ramach dużej wymiany w październiku 2022 roku. Tydzień później Ukraina odebrała spod rosyjskiej okupacji dwoje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców pierwszego dnia inwazji na pełną skalę.
13 lipca Narodowe Centrum Oporu poinformowało, że w 2023 r. Rosjanie zabrali około 280 dzieci z tymczasowo okupowanego obwodu ługańskiego do rosyjskiej republiki Kałmucji.