W ciągu roku Rada Miasta Kijowa będzie pracować nad stworzeniem programów pożyczkowych dla przedsiębiorców i wzmocnieniem ochrony socjalnej dla wojskowych i cywilów.
Oświadczył to zastępca mera, sekretarz Rady Miejskiej Kijowa Wołodymyr Bondarenko w wywiadzie dla internetowego wydania „KyivVlada”.
Przyznał, że biznes w stolicy cierpi z powodu inflacji i przerw w dostawie prądu. Obecnie mamy do czynienia z około 20% redukcją małych firm. Dlatego władze Kijowa muszą wprowadzić wysokiej jakości programy kredytowe w czasach wojny, aby zapobiec utracie miejsc pracy i podatków, a także zatrzymać negatywny trend w rozwoju miasta.
Volodymyr Bondarenko powiedział, że równolegle prowadzone są prace w zakresie ochrony socjalnej. Według niego, priorytetem dla władz miasta jest odbudowa budynków mieszkalnych, które zostały zniszczone w wyniku ostrzału wroga. „Ponadto w stolicy przybyło 240 tys. IDP, a wraz z nimi nowe wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć” – powiedział urzędnik.
Trzeba też zadbać o dodatkowe wypłaty dla pracowników państwowych zaangażowanych w pracę ośrodków ciepłowniczych. Ponadto Wołodymyr Bondarenko dodał, że na sugestię Witalija Kliczki przyjęto już koncepcję i program wsparcia dla bojowników, który przewiduje zapewnienie wypłat pieniężnych i świadczeń.
Co wiadomo o społecznych programach wsparcia dla wojskowych i cywilów w Kijowie?
8 grudnia 2022 roku deputowani Rady Miejskiej Kijowa przyjęli budżet stolicy na 2023 rok. Zatwierdzili też zmiany w Programie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta na lata 2021-2023 w części 2023. Na ochronę socjalną planowano przeznaczyć 6,5 mld UAH (10%) budżetu.
W Kijowie wypłacono jednorazową pomoc finansową w wysokości do 1500 UAH uczestnikom ATO i członkom rodzin poległych żołnierzy, uczestnikom Rewolucji Godności, żołnierzom-ochotnikom, uchodźcom wewnętrznym zameldowanym w stolicy. Wpłaty zostały poświęcone na Dzień Obrońców 14 października.
Pod koniec listopada ubiegłego roku Rada Miasta Kijowa przeznaczyła 100 mln UAH na jednorazową pomoc dla ochotników, którzy bronili Kijowa podczas rosyjskiej ofensywy. Wsparciem finansowym objętych jest około 10 tysięcy bojowników.
W stolicy kijowianie broniący Ukrainy i ich rodziny otrzymają dodatkowe świadczenia i gwarancje socjalne. Taką decyzję podjęli deputowani Rady Miejskiej Kijowa na posiedzeniu 15 grudnia 2022 roku.