Minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski powiedział, ile produktów rolnych Ukraina dostarczyła do Polski iw tranzycie przez nią. Liczbę tę podał urzędnik w związku z ostatnimi zakazami w Polsce dotyczącymi importu ukraińskiej żywności na jej terytorium.
Minister Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski na antenie teletonu informacyjnego podał, jaki procent krajowych produktów trafiło do Polski. Według niego jest to ok. 10% całego eksportu.
Zakaz importu produktów rolnych do Polski. Co straciła Ukraina?
„Wszystko, co przekroczyło polską granicę i trafiło do polskich firm i przedsiębiorstw lub przejechało tranzytem przez Polskę do krajów UE lub innych części świata, to około 10% wszystkiego, co Ukraina wyeksportowała” – powiedział Solskyi.
Dodał, że kolejne 6% całkowitego eksportu produktów rolnych trafiało na Węgry i przez nie przechodziło.
Import produktów z Ukrainy: UE skomentowała polski zakaz
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim na temat zakazu importu i tranzytu produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Po tej rozmowie rzeczniczka Komisji Europejskiej wydała nowe oświadczenie.
W dzisiejszym oświadczeniu czytamy: „Należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE i dlatego działania jednostronne są niedopuszczalne”.
Ponadto służba prasowa Komisji Europejskiej podkreśla, że ”w tak trudnych czasach niezwykle ważna jest koordynacja i harmonizacja wszystkich decyzji w Unii Europejskiej”. Komisja Europejska zwraca się zatem do właściwych władz Polski i Węgier o dostarczenie dodatkowych informacji w celu oceny działań podjętych przez te dwa kraje.
Przypominamy, że polski rząd wprowadził zakaz importu ukraińskich produktów rolnych co najmniej do 30 czerwca 2023 roku. zboża, cukier, sucha pasza, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, przetwory owocowo-warzywne, wina, wołowina i cielęcina, mleko i produkty mleczne, mięso wieprzowe, jagnięce i kozie, jaja, drób, alkohol etylowy produktów pochodzenia rolniczego i produktów pszczelarskich.
Szef partii „PiS” Jarosław Kaczyński zapowiedział wcześniej, że Polska jest gotowa rozwiązać kwestię importu z Ukrainy na poziomie umowy międzyrządowej. Jednocześnie, według niego, „jesteśmy i pozostajemy przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy bez najmniejszej zmiany”. „Popieramy to i będziemy nadal wspierać”. Mimo to, jak zauważył polityk, obowiązkiem każdego dobrego rządu jest ochrona interesów własnych obywateli. Podkreślił, że ewentualny kryzys na polskiej wsi odbije się na sytuacji wszystkich Polaków.
„I właśnie dlatego, wiedząc, że jest to w interesie polskiej wsi , że jest to w interesie Polski, ale także, że jest to w interesie Ukrainy – bo nie w interesie naszych przyjaciół Polska pogrąża się w kryzysie” – powiedział Kaczyński.