Wydrukowana w 3D rakieta Terran 1 firmy Relativity Space przygotowuje się do pierwszego startu z Przylądka Canaveral – poinformował na Twitterze prezes Tim Ellis.
Rakieta ma zadebiutować na starcie w lutym, jeśli testy pójdą zgodnie z planem. Jak na razie Relativity Space nie ujawniło oficjalnej daty startu.
Pierwsza misja Relativity nosi nazwę GLHF (Good Luck, Have Fun) i będzie kluczowym testem startowym dla 33-metrowej rakiety Terran 1 przed lotem z ładunkiem klienta.
Rakieta Relativity Space jest w 85% wydrukowana w 3D. Firma twierdzi, że jest to największy istniejący obiekt wydrukowany w 3D, który wykona lot orbitalny. Planuje również stworzenie rakiety, która w 95% będzie drukowana w 3D.
Dziewięć silników Aeon na pierwszym stopniu rakiety, wraz z silnikiem Aeon Vac na drugim stopniu, również zostały wydrukowane w 3D. Będą one wykorzystywać ciekły tlen i gaz ziemny, rzadką kombinację dla materiałów pędnych rakiet.
Współzałożyciele Tim Ellis i Jordan Noon założyli Relativity w 2015 roku po pracy odpowiednio w Blue Origin i SpaceX. Według Relativity, Terran 1 może dostarczyć na orbitę okołoziemską maksymalny ładunek o masie do 1250 kilogramów. Firma pracuje również nad rakietą Terran R, która ma podobne osiągi do Falcona 9 firmy SpaceX.