Wraz z haubicami Cezar i czołgami Leopard 1 na Ukrainę przyjadą wyszkolone załogi. Dania oczekuje, że dostarczy Siłom Zbrojnym Ukrainy 100 czołgów tego modelu. Obiecała też dostarczyć Kijowowi 19 systemów artylerii samobieżnej.
Dania planuje do lata rozpocząć dostawy na Ukrainę systemów artylerii samobieżnej Cezar i czołgów Leopard 1. Poinformował o tym w poniedziałek, 10 kwietnia, pełniący obowiązki ministra obrony Danii Trolls Lund Pulsen.
„Mamy nadzieję dostarczyć Ukrainie systemy artylerii Cezar w przyszłym miesiącu. Obecnie znajdują się one na poligonach w Danii. Jeśli chodzi o czołgi Leopard 1, Dania podpisała umowę z Niemcami dwa miesiące temu i mamy nadzieję rozpocząć dostawy do lata” – powiedział na wspólnym briefingu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem w Ukraińskim Centrum Medialnym.
Według Poulsena, w ciągu sześciu miesięcy będzie można dostarczyć Siłom Zbrojnym Ukrainy około 100 czołgów Leopard 1. „I będziemy mogli omówić dostawy Leoparda 2, których Dania nie ma zbyt wiele. Będziemy rozważać inne możliwe sposoby transferu” – dodał.
Zbadana zostanie także możliwość serwisowania i naprawy tego sprzętu przez ukraińskich specjalistów. Wraz z wozami bojowymi na Ukrainę trafią załogi już przeszkolone za granicą.
Cezar i Leopard na Ukrainie
Z kolei Reznikow zaproponował, by na Ukrainę przyjeżdżali do pracy zagraniczni specjaliści, którzy są chętni, mają odpowiednie zezwolenia i są w stanie serwisować ten sprzęt. „Dotyczy to również pilotów. Jeśli znajdą się piloci, którzy wiedzą jak latać na F-16 i są gotowi wziąć w tym udział, Legia Cudzoziemska jest gotowa otworzyć swoje drzwi” – dodał minister.
Cezary to haubice produkcji francuskiej. Paryż przekazał już Kijowowi 18 tych systemów i planował dostarczyć 12 kolejnych. Z kolei Dania obiecała 19 jednostek.
Dania, wraz z Niemcami i Holandią, obiecała też dostarczyć ukraińskim siłom zbrojnym co najmniej 100 odnowionych niemieckich czołgów bojowych Leopard 1.
W marcu Niemcy przekazały Ukrainie wszystkie obiecane Leopardy 2. Polska, Kanada, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Portugalia i Hiszpania również dostarczyły lub obiecały dostarczyć Kijowowi czołgi tego modelu.