Unia Europejska z powodzeniem zakończyła ostatni sezon grzewczy, ograniczając zużycie gazu ziemnego. Kraje strefy euro przekroczyły cel oszczędności o 18% zamiast o 15%.
Świadczą o tym dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej, który gromadzi informacje statystyczne o krajach członkowskich UE (Eurostat).
Jak zmieniało się zużycie energii w UE
Finlandii udało się najbardziej zmniejszyć zużycie gazu ziemnego. W szczególności we wrześniu spadło ono o 57,2% w stosunku do poprzedniego okresu, w październiku – o 53%, w listopadzie – o prawie 30%, w grudniu – o 65%, w styczniu – o 39%, a w lutym – o ponad 7%.
Kraje bałtyckie również znacznie zmniejszyły swoje zużycie. W szczególności na Łotwie spadło ono we wrześniu o prawie 44%, w październiku o ponad 65%, w listopadzie o prawie 10%, w grudniu o około 16%, a w styczniu o 24%. W lutym konsumpcja wzrosła o 11,2% rok do roku. Na Litwie konsumpcja spadła odpowiednio o 23%, prawie 44%, 30%, 8,5% i prawie 36% w okresie wrzesień-styczeń. W Estonii spadło ono o 39,1% we wrześniu, 39,5% w październiku, 31,5% w listopadzie, prawie 41% w grudniu i prawie 40% w styczniu. Szwecja zmniejszyła zużycie energii o 41% we wrześniu, 39% w październiku, 48% w listopadzie, prawie 29% w grudniu, ponad 24% w styczniu i 16,5% w lutym.
Wprawdzie niektóre kraje strefy euro (Austria, Belgia, Niemcy, Węgry, Francja) zwiększyły we wrześniu zużycie gazu, ale zaczęły też oszczędzać zimą. Jedynie Malta zwiększyła swoje zużycie. W szczególności w grudniu – o ponad 33%, w styczniu – o ponad 24%, a w lutym – wzrost o prawie 13%.
Kraje Unii Europejskiej przedłużyły też o kolejny rok porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zużycia energii.
Dla przypomnienia, rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetu federalnego w bieżącym roku może przekroczyć prognozy. Powodem jest spadek dochodów z ropy i gazu ziemnego.
Wcześniej pisaliśmy, że magazyny gazu w UE zatrzymały rekordowe ilości gazu po dość ciepłej zimie. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od dziesięciu lat.