Zdaniem dyrektora wywiadu narodowego Stanów Zjednoczonych Iryla Gainesa, aby ukraińskie siły zbrojne mogły iść do przodu, Zachód musi nadal udzielać Kijowowi pomocy wojskowej.
W Kijowie nie doszło do „impasu”, a wojska rosyjskie stoją na Ukrainie przed poważnymi wyzwaniami. Poinformowała o tym dyrektor wywiadu narodowego Stanów Zjednoczonych Iryl Gaines – pisze 23 stycznia Głos Ameryki, powołując się na jej wystąpienie w Davos.
„To nie jest ślepy zaułek. W rzeczywistości jest to ostry konflikt, gdzie dosłownie co sto metrów toczy się walka na linii frontu – opisywał obecną sytuację na froncie Gaines.
Według Dyrektora Wywiadu Narodowego, Ukraina musi otrzymać znaczną pomoc wojskową i gospodarczą, aby ukraińskie siły zbrojne mogły ruszyć do przodu.
Podczas dyskusji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał broń dla Ukrainy „drogą pokoju” i powiedział, że jedynym sposobem na osiągnięcie porozumienia jest przekonanie prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosja nie jest w stanie wygrać na polu walki.
„Jest niezwykle ważne, aby prezydent Putin nie wygrał tej wojny, będzie to tragedia dla Ukraińców, ale jest to bardzo niebezpieczne dla nas wszystkich” – powiedział sekretarz generalny NATO.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy
20 stycznia, na końcowej konferencji prasowej po rozmowach w Ramstein-8, sekretarz Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że Ukraina otrzyma wkrótce jeden z największych pakietów pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych o wartości 2,5 mld dolarów.
Sekretarz obrony USA potwierdził, że wszystkie kraje sojusznicze wyślą Ukrainie osiem rakiet przeciwlotniczych:
osiem systemów rakietowych obrony powietrznej Avenger;
rakiety dla systemów NASAMS;
58 Transportery opancerzone Bradley;
90 transporterów opancerzonych Stryker;
350 samochodów terenowych;
19 haubic;
tysięcy pocisków artyleryjskich;
System obrony powietrznej Patriot;
helikoptery.
Szef Pentagonu zaznaczył, że choć nie udało się uzgodnić dostaw czołgów Leopard na Ukrainę, to jednak ukraińskie siły zbrojne mają dobre perspektywy dzięki pakietowi sprzętu wojskowego, którego dostarczenie nie wywołało sporów między państwami sojuszniczymi.
24 stycznia przedstawiciel niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall powiedział, że może dostarczyć na Ukrainę 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Rheinmetall posiada obecnie 22 czołgi Leopard 2A4, które mogą być przygotowane do wysyłki na Ukrainę. Trudność polega na tym, że remonty potrwają do końca 2023 roku, a może nawet do początku 2024 roku.
Wcześniej Focus pisał, że Polska wyśle do Niemiec zapytanie o czołgi Leopard dla sił zbrojnych. Premier Mateusz Morawiecki dopuścił możliwość stworzenia niewielkiej koalicji państw UE, która miałaby przekazać czołgi w przypadku niemieckiej odmowy. Polska ma ponad 350 czołgów Leopard w eksploatacji i około 200 w magazynach.
Dla przypomnienia, 20 stycznia agencja Reuters przytoczyła wypowiedź rzecznika administracji prezydenckiej USA Joe Bidena, który powiedział, że wysocy rangą urzędnicy amerykańscy doradzili Ukrainie, aby nie spieszyła się z rozpoczęciem poważnej ofensywy przeciwko pozycjom rosyjskich sił zbrojnych, dopóki nie otrzyma całej zapowiadanej broni z USA, a personel wojskowy nie przejdzie niezbędnego szkolenia.