Wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow podał się do dymisji w związku ze skandalem dotyczącym zakupu zawyżonych cen żywności dla ukraińskiego wojska.
Dosłownie z Ministerstwa Obrony Narodowej: „Wiaczesław Szapował, który był odpowiedzialny za logistykę Sił Zbrojnych Ukrainy, poprosił o rezygnację, aby nie stwarzać zagrożenia dla stabilnego zaopatrzenia Sił Zbrojnych Ukrainy w wyniku kampanii oskarżeń związanych z zamówieniami na usługi żywnościowe.
Minister obrony poparł wniosek Szapowałowa o odwołanie go ze stanowiska zastępcy.”
Szczegóły: Podobno minister obrony Ołeksij Reznikow złożył już odpowiedni wniosek w gabinecie ministrów.
Ministerstwo obrony zaznaczyło, że Szapowałow pracował „z maksymalną odpowiedzialnością” i „mimo zaciętego oporu” był w stanie „nie tylko ustanowić obecną pracę w krytycznych warunkach wojny, gdy armia zwiększyła się wielokrotnie”, ale także „wprowadzić szereg reform”.
Wśród nich w szczególności ministerstwo wymienia demonopolizację usług gastronomicznych Sił Zbrojnych, zniszczenie monopolu w sektorze paliw i smarów oraz stworzenie „marginesu bezpieczeństwa” w postaci ćwierć miliona kamizelek kuloodpornych i ponad 150 tys. hełmów, a także mundurów i innych elementów ubioru żołnierzy.
Wprowadzenie:
Wcześniej Zn.ua informował, powołując się na umowę o zamówieniach żywnościowych, że MON kupuje żywność dla wojska po dwu-, trzykrotnie wyższej cenie niż w sklepach w Kijowie. MON nazwał tę informację kłamstwem i manipulacją i obiecał, że skontaktuje się z SBU.
W połowie stycznia Państwowe Biuro Śledcze poinformowało, że zablokowało schemat kradzieży żywności dla wojska na dużą skalę.
Szef frakcji Sługa Ludu, David Arakhamia, powiedział, że skorumpowani urzędnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i zapowiedział, że tej wiosny dojdzie do „aktywnych aresztowań”.
Minister obrony Ołeksij Reznikow odrzucił oskarżenia MON o korupcyjne zamówienia, powiązał wyciek informacji o przetargach z Ramstein i powiedział, że osoby odpowiedzialne za wyciek zostaną ukarane.
Rada Najwyższa zapowiedziała, że przygotuje projekt ustawy, która uczyni zamówienia publiczne w stanie wojennym bardziej przejrzystymi.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne powiedziało, że bada domniemane nadużycia Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie zamówień na żywność dla wojska w ramach śledztwa karnego rozpoczętego przed nagłośnieniem sprawy przez media.