W obwodach charkowskim, dnieprowskim, zaporoskim, wołyńskim i lwowskim, gdzie rano zostały przekroczone limity zużycia energii elektrycznej, stosowane są awaryjne wyłączenia prądu. Taką informację podał Ukrenergo.
Spółka zaznaczyła, że wszystkie regionalne spółki dystrybucji energii zostały poinformowane o dziennych limitach zużycia, a każda spółka dystrybucji energii w swoim regionie sporządza harmonogramy planowanych godzinowych wyłączeń, aby zapewnić zużycie w regionie na poziomie zatwierdzonego limitu.
Według Ukrenergo, większe niż w niedzielę zużycie energii elektrycznej wynika z rozpoczęcia tygodnia roboczego i stopniowego spadku temperatury na całej Ukrainie. W związku z tym zwiększył się niedobór mocy.
„Już rano limity zostały przekroczone w pięciu regionach: Charkowa, Dniepru, Zaporoża, obwodu wołyńskiego i lwowskiego, gdzie obecnie wprowadzane są awaryjne blackouty, które są możliwe również w innych regionach” – napisano w oświadczeniu.
Jak wygląda sytuacja z dostawami energii elektrycznej na Ukrainie?
System energetyczny Ukrainy przetrwał już 12 ataków rakietowych wroga i 14 ataków UAV na obiekty energetyczne. Ponadto ponad 10 GW głównych mocy zainstalowanych jest obecnie niedostępne dla ukraińskiego systemu energetycznego i znajduje się pod kontrolą wroga.
Jesienią 2022 roku Rosja rozpoczęła regularny ostrzał infrastruktury energetycznej Ukrainy. W grudniu informowano, że połowa sieci energetycznej Ukrainy nie działa z powodu rosyjskiego ostrzału. Po ostrzale 16 grudnia w sektorze energetycznym ogłoszono stan wyjątkowy.
23 listopada, kiedy Rosja po raz siódmy przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, w całym kraju wprowadzono przerwy w dostawach prądu. Ostrzał pozostawił Ukraińców nie tylko bez prądu, ale także bez wody i komunikacji. Prąd został odcięty także w Mołdawii. 5 grudnia Rosja ponownie wystrzeliła rakiety w kierunku infrastruktury krytycznej Ukrainy. Rosjanie wystrzelili ponad 70 rakiet, a ukraińskie wojsko zestrzeliło ponad 60. W kraju wystąpiły zakłócenia w dostawach prądu i wody. Jeden z pocisków spadł w Mołdawii.
16 grudnia Federacja Rosyjska wystrzeliła w kierunku Ukrainy 76 rakiet, a system obrony powietrznej zniszczył 60. W wielu regionach wprowadzono awaryjne wyłączenia prądu. Trzy dni później, 19 grudnia, Rosja przeprowadziła atak dronowy, wystrzeliwując na Ukrainę ponad 30 dronów produkcji irańskiej.
Organizacje międzynarodowe i rządy wysyłają na Ukrainę generatory i inną pomoc w celu przywrócenia energii elektrycznej. 13 grudnia w Paryżu odbyło się pierwsze energetyczne spotkanie „Ramstein”, na którym m.in. zatwierdzono 1 mld dolarów dla Ukrainy na przetrwanie zimy.
Ukraiński rząd rozważa trzy scenariusze blackoutu i apeluje do Ukraińców o oszczędzanie energii elektrycznej i przygotowanie się na przedłużające się przerwy w dostawie prądu.