Irańskie zapasy wzbogaconego uranu wzrosły o ponad jedną czwartą w ciągu trzech miesięcy i na dzień dzisiejszy Teheran posiada ponad 100 kg uranu wzbogaconego do 60%.
Stwierdził to dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi.
Zauważył, że Agencja nie była w stanie zweryfikować i monitorować Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA) w zakresie produkcji i zapasów wirówek, wirników i mieszków, ciężkiej wody i koncentratu rudy uranu przez dwa i pół roku, w tym w okresie po czerwcu 2022 r., kiedy nie zainstalowano i nie obsługiwano żadnego sprzętu do nadzoru i monitorowania związanego z JCPOA.
„To mój najnowszy raport na temat weryfikacji i monitorowania w Iranie…. W raporcie zauważono, że irańskie zapasy wzbogaconego uranu wzrosły o ponad jedną czwartą w ciągu trzech miesięcy. Obejmuje to zapasy uranu wzbogaconego do 20% U-235, które zbliżają się do pół tony, oraz zapasy wysoko wzbogaconego uranu – wzbogaconego do 60% U-235 – które znacznie przekraczają 100 kg” – powiedział Grossi.
W listopadzie 2022 r. MAEA ogłosiła, że Iran zwiększył swoje zapasy wysoko wzbogaconego uranu do 62,3 kg. Agencja skrytykowała Teheran za dalsze blokowanie dostępu MAEA do irańskich obiektów jądrowych.
Eksperci ds. nierozprzestrzeniania broni jądrowej stwierdzili, że Iran posiada wystarczającą ilość wzbogaconego uranu, aby przetworzyć go na paliwo do co najmniej jednej bomby atomowej.
Co wiadomo o wzbogacaniu uranu w Iranie?
Na początku stycznia 2021 r. władze Iranu oficjalnie ostrzegły MAEA o zamiarze zwiększenia wzbogacenia uranu do 20%, naruszając tym samym porozumienie nuklearne między Iranem a światowymi mocarstwami.
Wcześniej prezydent USA Joe Biden powiedział, że zamierza powrócić do porozumienia, które prezydent Donald Trump porzucił trzy lata temu, pod warunkiem, że Iran również powróci do pełnej zgodności.
Na początku marca 2021 r. Iran powiedział, że nie widzi sensu spotykania się na rozmowy z USA i innymi krajami zaangażowanymi w porozumienie nuklearne, dopóki Stany Zjednoczone nie zniosą sankcji nałożonych na ten kraj. Jednocześnie Stany Zjednoczone zadeklarowały gotowość do zniesienia ograniczeń sprzecznych z umową nuklearną, ale żądanie władz irańskich zniesienia wszystkich sankcji jest nierealne.
W lipcu 2022 r. okazało się, że irański podziemny ośrodek nuklearny Fordo rozpoczął produkcję uranu wzbogaconego do 20%. 9 lipca MAEA potwierdziła tę informację.
1 sierpnia Irańska Organizacja Energii Atomowej (AEOI) uruchomiła kilkaset wirówek do wzbogacania uranu.