14 stycznia wojska rosyjskie ponownie ostrzelały infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Następstwa są likwidowane. Informują o tym służby prasowe firmy Ukrenergo. Na godzinę 12:00 14 stycznia zużycie energii elektrycznej jest niższe niż dzień wcześniej – ze względu na ocieplenie i dzień wolny od pracy. Jednocześnie w 11 regionach przekroczono już limity zużycia, co spowodowało awaryjne przerwy w dostawie prądu.
„Deficyt mocy w systemie elektroenergetycznym utrzymuje się, przede wszystkim – w godzinach porannych i wieczornych. Jest to konsekwencja zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych i dronowych na infrastrukturę energetyczną” – zaznaczył Ukrenergo.
Do wszystkich regionów wprowadzono limity spożycia, które obowiązują przez całą dobę – od 00:00 do 24:00.
„Obecnie limity są przekroczone w 11 regionach, co powoduje awaryjne wyłączenia” – czytamy w oświadczeniu.
Każdy operator systemu dystrybucyjnego w swoim regionie sporządza harmonogramy planowanych wyłączeń godzinowych, które powinny zapewnić zużycie w regionie na poziomie udowodnionego limitu. Przekroczenie limitów prowadzi do ryzyka powstania sytuacji awaryjnych w systemie elektroenergetycznym. Dlatego, aby im zapobiec, stosuje się wyłączenia awaryjne – wyjaśnił Ukrenergo.
Energetycy namawiali „do rozsądnego zużywania energii elektrycznej, do przemiennego korzystania z energochłonnych urządzeń”.
Jak wygląda sytuacja z dostawami energii elektrycznej na Ukrainie
Jesienią 2022 roku Rosja zaczęła regularnie ostrzeliwać infrastrukturę energetyczną Ukrainy. W grudniu informowano, że połowa systemu energetycznego Ukrainy jest wyłączona z powodu rosyjskiego ostrzału. A po ostrzale 16 grudnia wprowadzono stan wyjątkowy w sektorze energetycznym.
23 listopada, kiedy Rosja po raz siódmy dokonała zmasowanego ataku rakietowego na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, w całym kraju wprowadzono przerwy w dostawach prądu. Ostrzał pozostawił Ukraińców nie tylko bez prądu, ale także bez dostaw wody i komunikacji. Prąd został odcięty także w Mołdawii. 5 grudnia Rosja ponownie wystrzeliła rakiety w obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Rosjanie wystrzelili ponad 70 rakiet, ukraińskie wojsko zestrzeliło ponad 60. W kraju doszło do przerw w dostawie prądu i wody. Jeden z pocisków spadł na terytorium Mołdawii.
16 grudnia Rosja wystrzeliła na Ukrainę 76 rakiet, obrona przeciwlotnicza zniszczyła 60. W wielu regionach wprowadzono awaryjne wyłączenia prądu. Trzy dni później, 19 grudnia, Rosja przeprowadziła atak dronowy, wystrzeliwując w kierunku Ukrainy ponad 30 dronów produkcji irańskiej.
Organizacje międzynarodowe i rządy wysyłają na Ukrainę generatory i inną pomoc w celu przywrócenia energii elektrycznej. 13 grudnia w Paryżu odbył się pierwszy energetyczny „Ramstein”, gdzie m.in. zatwierdzono 1 mld dolarów dla Ukrainy na przetrwanie zimy.
Ukraiński rząd rozważa trzy scenariusze blackoutu i apeluje do Ukraińców o oszczędzanie energii elektrycznej i przygotowanie się na długie przerwy w dostawie prądu.