Niemcy nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu przekazaniu przez Polskę Ukrainie czołgów Leopard 2 produkcji niemieckiej.
Stwierdziła to minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Burbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.
„W tej chwili nie poruszyliśmy tej kwestii, ale jeśli zostaniemy poproszeni, nie będziemy się wtrącać” – powiedziała.
Co wiadomo o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard
11 stycznia prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział podczas spotkania prezydentów Trójkąta Lubelskiego we Lwowie, że Polska przekaże Ukrainie kompanię niemieckich czołgów ciężkich Leopard. Od początku pełnoskalowej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, Polska przekazała Ukrainie broń i sprzęt o wartości około 10 mld zł (ponad 2,2 mld dolarów).
Na briefingu po spotkaniu prezydent Wołodymyr Żeleński powiedział, że oczekuje przekazania czołgów od innych sojuszników Ukrainy.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział podczas teleturnieju w telewizji Suspilne, że ukraińscy obrońcy w ciągu kilku tygodni będą mogli korzystać z czołgów Leopard przekazanych przez zachodnich partnerów.
Parlament Europejski wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do niezwłocznego dostarczenia Ukrainie głównych czołgów bojowych Leopard 2.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział jednak 20 stycznia na posiedzeniu grupy konsultacyjnej Ramstein ds. obrony Ukrainy, że „nie ma jednego podejścia do kwestii dostarczenia czołgów Leopard” i żadna decyzja nie została podjęta. Pistorius zauważył też, że „wrażenie, iż istnieje koalicja, w której na drodze stoją tylko Niemcy, jest mylące”.
Leopard 2 to główny czołg bojowy opracowany przez niemiecką firmę KraussMaffei. Leopard 2 był następcą pomyślnie opracowanego przez tę samą firmę głównego czołgu bojowego Leopard 1. Produkcja Leoparda 2 rozpoczęła się w 1979 roku. Został przyjęty przez siły zbrojne Austrii, Kanady, Chile, Danii, Finlandii, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii.