Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii ukraińska delegacja omówiła ze swoimi partnerami kwestie wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, wsparcia finansowego i powrotu ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych przez Rosję.
Zostało to ogłoszone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas tradycyjnego wieczornego przemówienia wideo w dniu 1 czerwca.
„Dziś rano nasza ukraińska delegacja przebywała w Mołdawii na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Jest to centrum dyskusji politycznych na naszym kontynencie. Odbyły się bardzo ważne negocjacje. Prezydent Mołdawii i prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii i przewodniczący Komisji Europejskiej, prezydent Rumunii i premier Portugalii, premier Albanii i premier Macedonii Północnej, premier Włoch, premier Hiszpanii, prezydent Szwajcarii, premier Czech, prezydent Azerbejdżanu, kanclerz Niemiec” – powiedział.
Szczyt miał również rozszerzony format z udziałem przedstawicieli Holandii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Polski i Belgii, powiedział szef państwa. Szczyt obejmował również spotkania i wspólną sesję wszystkich jego uczestników.
„Przygotowujemy nowe rozwiązania obronne dla Ukrainy – dotyczy to obrony powietrznej, lotnictwa i naszego postępu w terenie. Przygotowujemy realną treść polityczną na szczyt NATO w Wilnie. Przygotowujemy pakiet gwarancji bezpieczeństwa dla naszego kraju w drodze do Sojuszu. Robimy wszystko, aby przybliżyć decyzję polityczną UE w sprawie członkostwa Ukrainy. Przygotowujemy szczyt pokojowy w oparciu o ukraińską formułę pokojową” – powiedział gwarant.
Zełenski podziękował wszystkim przywódcom i państwom, które wspierają Ukrainę w tych kwestiach. Wyraził szczególną wdzięczność przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wspieranie inicjatyw mających na celu ochronę ukraińskich dzieci, ich poszukiwanie i powrót do domu po deportacji do Rosji.
„Musimy ich wszystkich sprowadzić z powrotem, musimy zrobić wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby chronić wszystkich naszych ludzi – w maksymalnym możliwym stopniu – przed wszelkimi rosyjskimi zagrożeniami. Jestem przekonany, że jest to możliwe” – podkreślił.
Zelenski podziękował również przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, który zorganizował specjalną sesję bezpieczeństwa podczas szczytu.
„I chciałbym podziękować Robercie Mecoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, za decyzję w sprawie amunicji dla Ukrainy – za poparcie przydzielenia dodatkowych 500 milionów euro na ten cel” – dodał gwarant.
W sumie Zełenski odbył spotkania z przedstawicielami kilkunastu krajów europejskich, donosi służba prasowa Kancelarii Prezydenta. W szczególności, podczas nieformalnego spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, Holandii Markiem Rutte, Polski Mateuszem Morawieckim, Danii Mette Frederiksen, Szwecji Ulfem Kristerssonem i Belgii Alexandrem de Kroo, głowa państwa omówiła praktyczne kwestie związane z dostawą myśliwców F-16.
Prezydent odbył również osobne spotkanie z brytyjskim premierem Sunakiem w celu omówienia sytuacji na froncie i zbliżającego się szczytu NATO. Zełenski spotkał się również z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Portugalii Antonio Costą.
Zełenski komentuje ostrzał Kijowa przez Rosję
W swoim przemówieniu prezydent zauważył, że 1 czerwca Ukraina i wiele innych krajów obchodzi Dzień Dziecka.
„Ale nawet w tym dniu państwo terrorystyczne odebrało życie ukraińskiemu dziecku. Ale także tego dnia Rosja ostrzelała nasze miasta – od Charkowa po Chersoń, od Kijowa po Donbas. Ale wykorzystaliśmy ten dzień do maksimum, aby przybliżyć klęskę terrorystów. I ten dzień stał się czasem, w którym przybliżamy odpowiedzialność Rosji – każdego mordercy, każdego terrorysty” – powiedział gwarant.
Złożył kondolencje rodzinom i przyjaciołom tych, których życie zostało zabrane przez rosyjskie ataki.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić ludzi. Nie było takiego międzynarodowego spotkania, takich międzynarodowych negocjacji, które nie poruszałyby kwestii obrony powietrznej Ukrainy” – powiedział szef państwa.
Wyraził oburzenie, że schron w Kijowie, w pobliżu którego zginęli ludzie, został zamknięty.
„Taka sytuacja, jak tej nocy w Kijowie, kiedy ludzie przyszli do schronu, a schron został zamknięty, nigdy nie powinna się powtórzyć. Obowiązkiem władz lokalnych, bardzo konkretnym obowiązkiem, jest zapewnienie dostępności schronisk przez całą dobę. To bolesne widzieć zaniedbanie tego obowiązku. To bolesne widzieć straty. A jeśli obowiązek ten nie jest wypełniany w terenie, bezpośrednią odpowiedzialnością funkcjonariuszy organów ścigania jest pociągnięcie do odpowiedzialności” – podkreślił Wolodymyr Zełenski.