Nie ma sensu dostarczać teraz Ukrainie czołgów Abrams, bo są drogie w utrzymaniu. Zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh powiedziała to na briefingu.
„To jest bardzo złożony temat. Ten czołg (Abrams – red.) potrzebuje paliwa lotniczego, natomiast Leopard czy Challenger mają inny silnik – potrzebują oleju napędowego, który jest łatwiejszy do zdobycia. Pozostaje kwestia utrzymania i wysokich kosztów jego serwisowania. Nie ma sensu w tym momencie oddawać go Ukraińcom – powiedział Singh.
Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w rozmowie telefonicznej z Joe Bidenem, że dostarczy Ukrainie czołgi Leopard 2, jeśli Waszyngton zdecyduje się również na dostarczenie swoich czołgów Abrams. Biały Dom powiedział, że każdy kraj powinien sam podjąć decyzję, jak pomóc Ukrainie.
Co wiadomo o pomocy wojskowej USA dla Ukrainy
Od pierwszych dni wojny Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę i dostarczają jej wartą miliardy dolarów broń i sprzęt, który ma pomóc w walce z najeźdźcami. Chodzi m.in. o nowoczesne artyleryjskie systemy rakietowe HIMARS, śmigłowce Mi-17, samochody terenowe dla straży granicznej, haubice i różną amunicję.
9 maja prezydent USA Joseph Biden podpisał ustawę o transferze broni dla Ukrainy, akt prawny upraszczający proces przekazywania broni bezpłatnie, w dzierżawę lub ze zwrotem kosztów po zakończeniu wojny. W ramach tej procedury decyzja o dostarczeniu broni zostanie podjęta w ciągu 72 godzin.
Jednocześnie Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie systemów rakietowych, które pozwoliłyby jej na uderzanie w cele znajdujące się na terenie Rosji. Media podały jednak, że Ukraina może otrzymać MLRS, ale nie dalekiego zasięgu.
W czwartek, 15 grudnia, Senat USA zatwierdził ustawę o wydatkach na obronę w wysokości 858 mld dolarów na rok 2023, w której znalazło się 800 mln dolarów pomocy dla Ukrainy. Wcześniej dokument ten został zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów.
29 grudnia prezydent USA Joe Biden podpisał w ustawie budżet na rok fiskalny 2023. Pakiet budżetowy obejmuje 772 mld dolarów na programy krajowe i 858 mld dolarów na obronę. Obejmuje ona prawie 45 mld dolarów na pomoc nadzwyczajną dla Ukrainy i około 38 mld dolarów dla regionów odbudowujących się po katastrofach naturalnych.
18 stycznia portal Politico podał, że USA przygotowują się do ogłoszenia w piątek, 20 stycznia, jednego z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy. W skład nowego pakietu wejdą opancerzone wozy bojowe Stryker, a także dodatkowa artyleria i amunicja.