Rosja zainicjowała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, podając jako powód „uciskanie jedynego kanonicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie”. Jednocześnie UOC (MP) poinformował, że o zwołaniu dowiedział się z mediów i „nie odwołał się do państwa, które dopuściło się zdradzieckiego ataku zbrojnego na kraj.”
UOC (MP) stwierdził również, że nie upoważnił nikogo z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do występowania w ich imieniu na forum ONZ.
Suspilne transmitowało spotkanie na żywo.
Przedstawiciel Szwajcarii na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że „wolność wyznania jest zasadą, która chroni obywateli, a nie pewne organizacje kościelne.”
„Jesteśmy przeciwni rozpowszechnianiu mowy nienawiści w jakiejkolwiek formie. Wzywamy instytucje religijne i przywódców do wykorzystania swoich wpływów w celu osiągnięcia pokoju” – podkreślił przedstawiciel Szwajcarii.
Z kolei stały przedstawiciel Francji Nicolas de Rivière zwrócił uwagę na fakt, że Rosja znów próbuje odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej od palących kwestii.
„Wykorzystując wolność wyznania, odwraca uwagę tej Rady i społeczności międzynarodowej od rosyjskiej agresji, która trwa już prawie rok, powodując wielkie cierpienia suwerennego narodu ukraińskiego. Potępiamy rosyjskie ataki rakietowe nad Dnieprem. A dzisiejsze spotkanie to kolejny przykład cynicznej strategii dezinformacji Rosji. To spotkanie zostało zwołane pod pretekstem ochrony wolności religijnych, a tymczasem nie doszło do zaprzestania działań wojennych podczas świąt prawosławnych – powiedział Riviere na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.
Przedstawiciel Albanii w Radzie Bezpieczeństwa powiedział, że „z jakiegoś powodu w dyskusji nie wspomina się o ogromnym zniszczeniu dziedzictwa kulturowego na Ukrainie przez Rosję”: „UNESCO potwierdziło zniszczenie 2300 obiektów dziedzictwa kulturowego, w tym miejsc kultu religijnego”.
Przedstawiciel USA przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ONZ Richard Mills zaapelował, by nie wierzyć w próby usprawiedliwiania wojny przez Rosję.
„W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja oferowała różne uzasadnienia dla tej wojny. Widzimy, że Rosja dążyła, rzekomo, do demilitaryzacji, denazyfikacji Ukrainy, by chronić ją przed handlarzami narkotyków i satanistami. Nie powinniśmy akceptować żadnych wymówek ze strony delegacji rosyjskiej, że rzekomo ich ataki są usprawiedliwione, że rzekomo zabijanie cywilów jest uzasadnioną ceną do zapłacenia – podkreślił Mills.
Jednocześnie przedstawiciel Chin wezwał strony do pokojowych negocjacji: „Chiny zawsze mówiły o konieczności ochrony prawa do swobodnego wyznawania religii. Pomaga to dostarczyć pozytywną energię, która sprzyja budowaniu pokoju. Negocjacje są jedynym możliwym sposobem wyjścia z kryzysu. Chiny wzywają wszystkie strony do racjonalnego działania i dialogu.”
Stały przedstawiciel Ukrainy przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Sergiy Kyslytsya powiedział, że Rosja żąda od społeczności międzynarodowej słuchania bzdur.
„Musimy korzystać z pieniędzy podatników i naszym obowiązkiem jest jakoś wykorzystać te bzdury. Wolność wyznania jest prawem człowieka. I niezależnie od tego, jakie bzdury Rosja deklaruje na tej sali, ta rozmowa dotyczy praw człowieka” – podkreślił Kłys.
Zarysował też historyczne paralele z atakiem terrorystycznym dokonanym przez Federację Rosyjską w Dnieprze.
„Jest takie miejsce w Londynie, w Westminsterze, zwane Church House. Dziś mieści się tam Kościół Anglii. Miejsce to zostało zbombardowane podczas „blitzu”, czyli niemieckiego ataku na Wielką Brytanię w latach 1940-41. Pytasz mnie, dlaczego o tym mówię? Nie z powodu religii, ale dlatego, że odbyło się tam pierwsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Gdyby Rosja nie zbombardowała Ukrainy, dziś obchodzilibyśmy 77. rocznicę pierwszego spotkania – powiedział Kyslytsia.
Dyplomata wezwał do zorganizowania w najbliższym czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, na którym omówione zostaną prawa człowieka podczas rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Co wiadomo o rewizjach i zakazie UOC Patriarchatu Moskiewskiego
15 listopada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie karne w sprawie śpiewania pieśni gloryfikujących Rosję podczas nabożeństwa w kijowskim klasztorze jaskiniowym. Śpiew zawiera wersy „Dzwon unosi się, unosi się nad Rosją, Matka Rosja się budzi”. Później funkcjonariusze SBU sprawdzili klasztor UOC-MP na Zakarpaciu, gdzie zakonnice wzywały do „przebudzenia Matki Rosji”. SBU podała, że znalazła tam materiały propagandowe autorstwa rosyjskich osobistości i wydane przez rosyjskie drukarnie. Funkcjonariusze organów ścigania znaleźli antyukraińską literaturę propagandową w kościele UOC-MP w Iwano-Frankiwsku. W trzech innych regionach w diecezjach UOC-MP znaleziono podręczniki kremlowskie i symbole nazistowskie.
2 grudnia prezydent Zelensky wykonał decyzję KC KPZR o zakazie działalności organizacji religijnych związanych z Rosją na Ukrainie.
Wieczorem 2 grudnia Ławra Kijowsko-Peczerska została zarejestrowana jako monaster Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU). 31 grudnia wygasła umowa dzierżawy katedr Wniebowzięcia i Refektarza przez Ukraiński Kościół Prawosławny (MP).
Katedra Wniebowzięcia NMP i cerkiew refektarzowa, znajdujące się na terenie Rezerwatu Klasztoru Jaskiniowego w Kijowie, zostały zwrócone na własność państwa w użytkowanie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego).