Sąd Najwyższy Unii Europejskiej uznał Węgry za winne naruszenia praw migrantów, wymagając od nich ubiegania się o azyl w Serbii lub na Ukrainie.
Zostało to zgłoszone przez Associated Press 22 czerwca.
„Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Węgry postąpiły wbrew prawom bloku i naruszyły prawa migrantów, zmuszając osoby ubiegające się o azyl w kraju lub na jego granicach do rozpoczęcia procesu w ambasadach w Serbii i na Ukrainie” – czytamy w raporcie.
Według gazety, węgierski rząd przyjął twarde stanowisko wobec uchodźców przybywających do kraju, ponieważ w 2015 roku do Europy przybyło ponad milion osób, z których większość uciekała przed konfliktem w Syrii. Wzniesiono ogrodzenia graniczne i próbowano siłą uniemożliwić wielu z nich wjazd na swoje terytorium.
Również w 2020 r., wkrótce po wybuchu pandemii COVID-19, węgierski rząd przyjął ustawę, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl musiały udać się do Belgradu lub Kijowa, aby ubiegać się o pozwolenie na wjazd na Węgry. Taki wniosek można było złożyć tylko raz.
W odpowiedzi organ wykonawczy UE, Komisja Europejska, złożył pozew przeciwko Węgrom do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z ustawą, argumentując, że kraj ten nie wywiązał się ze swoich zobowiązań wynikających z przepisów bloku. Przepisy te zobowiązują wszystkie państwa członkowskie do posiadania wspólnych procedur azylowych.