Prezydent Wołodymyr Zełenski zareagował na objęcie przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Nazwał to absurdalną i destrukcyjną wiadomością.
„Dziś państwo terrorystyczne zaczęło przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wczoraj rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko – pięciomiesięcznego chłopca, miał na imię Danyło. Z Avdiivki, w Donbasie, razem z rodzicami. Jego rodzice są ranni. Rosyjska artyleria… Jeden z setek ataków artyleryjskich, które terrorystyczne państwo przeprowadza każdego dnia. I w tym samym czasie Rosja przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział prezydent.
Zdaniem Zełenskiego trudno wyobrazić sobie coś, co dowodzi „całkowitego bankructwa takich instytucji”.
„Nie ma takiej formy terroru, której Rosja jeszcze nie popełniła. I nie będzie żadnego powodu, który zatrzyma reformę światowych instytucji, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ. Reforma, która jest oczywiście zaległa, ma zapobiec zniszczeniu świata przez państwo terrorystyczne i każde inne państwo, które chce być terrorystą” – powiedział.
Zdaniem Zełenskiego terroryści muszą przegrać, „muszą być odpowiedzialni za terror, a nie przewodniczyć gdziekolwiek”.
Zełenski podziękował Niemcom i Chorwacji za nowe pakiety pomocy wojskowej, Macedonii Północnej za decyzję o śmigłowcach, Słowacji i Słowenii.
„Dziękuję Kanadzie za wsparcie finansowe, środki zostały już przekazane do budżetu państwowego Ukrainy. Dziękuję MFW za nowy program dla Ukrainy. Program został zatwierdzony. Jego wielkość to ponad 15 miliardów. To pomoże nam utrzymać stabilność społeczną – powiedział.
Prezydent zaznaczył też, że podpisał dekrety nakładające sankcje na tych, którzy pracują na rzecz rosyjskiej agresji.
„Są to urzędnicy państwa-agresora, jego kompleksu wojskowo-przemysłowego – setki firm – oraz współpracownicy. Mówimy o ponad 650 nowych osobach objętych sankcjami. NSDC będzie kontynuować tę pracę. I żaden z tych, którzy pomagają terrorystom, pracują dla nich, dostarczają lub produkują broń dla terroru – żaden z nich nie uniknie odpowiedzialności. Blokowanie wspólników terrorystów, izolacja państwa terrorystycznego, jego klęska i procesy – to jest to, co czeka wszystkich tych, którzy rozpoczęli i prowadzą wojnę przeciwko Ukrainie i porządkowi międzynarodowemu” – powiedział.
Według Zełenskiego w tym tygodniu Szwajcaria dołączyła do dziesiątego pakietu sankcji UE.
„To ważne, gdy państwa, które są neutralne w sensie militarnym i politycznym, mimo wszystko zajmują jasne moralne stanowisko wobec rosyjskiego terroru, wobec niszczenia przez Rosję globalnego porządku opartego na zasadach. Tylko w jedności możemy zachować pokój jako podstawę stosunków międzynarodowych, dlatego dziękuję Szwajcarii za odpowiednie decyzje” – powiedział prezydent.
6 marca stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergiusz Kuleba zaapelował, by nie dopuścić do rozpoczęcia w kwietniu miesięcznego przewodnictwa Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.
Wcześniej Kuleba mówił, że Ukraina przygotowuje się do podjęcia oficjalnych kroków w celu udowodnienia nielegalnej obecności Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i rozpoczęcia procesu politycznego, który powinien doprowadzić do pozbawienia Rosji miejsca w tej organizacji.
Co wiadomo o próbach wyrzucenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Rosja jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, obok Chin, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii. To właśnie te kraje mają prawo do weta. Rosja zawsze z niej korzystała w głosowaniach dotyczących Ukrainy.
We wrześniu w swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował zawieszenie członkostwa Rosji w tym gremium. Według niego Rada Bezpieczeństwa w ogóle wymaga reformy, gdyż jeden z jej stałych członków nadużywa prawa weta.
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zaproponowały reformę Rady Bezpieczeństwa ONZ, w szczególności w zakresie używania weta przez jej członków.
Według stałej przedstawicielki USA przy ONZ, Lindy Thomas-Greenfield, po reformie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa będą musieli tłumaczyć się ze swojego weta przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy w latach 2007-2009 Wołodymyr Ohryzko zauważył, że nie można zreformować Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż Rosja może zawetować samą próbę jej reformy.
Amerykańscy kongresmeni Steve Cohen i John Wilson wprowadzili do Kongresu USA rezolucję wzywającą prezydenta USA Joe Bidena do zapewnienia usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z wojną prowadzoną przeciwko Ukrainie.
W odpowiedzi na rezolucję rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre powiedziała, że Stany Zjednoczone nie widzą możliwości zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i że gdyby taka metoda istniała, Waszyngton by z niej skorzystał.