20 stycznia w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech odbyło się ósme spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy. Wzięli w nim udział ministrowie obrony z blisko 50 krajów. Stany Zjednoczone zapewnią 2,5 mld dolarów, Niemcy 1 mld dolarów. Ukraina otrzyma także pojazdy opancerzone, artylerię i tysiące sztuk amunicji. Kilka krajów dostarczyło systemy obrony powietrznej. Więcej o wynikach ósmego Ramstein i o tym, czy Ukraina otrzyma oczekiwane czołgi Abrams i Leopard czytaj w materiale Suspilne.
„Jak widzieliśmy w Dnieprze, Rosja nadal atakuje krytyczną i cywilną infrastrukturę Ukrainy, bombardując miasta dronami i rakietami. Tak więc determinacja tej grupy kontaktowej jest coraz większa. Aby chronić przestrzeń powietrzną Ukrainy: Niemcy, Stany Zjednoczone i Holandia dostarczą systemy obrony powietrznej Patriot, a Kanada pociski NASAMS i amunicję – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na końcowej konferencji prasowej.
Ukraina nie otrzyma jeszcze czołgów M1 Abrams i Leopard 2
„Szef Pentagonu powiedział, że nie ma żadnych zapowiedzi dotyczących dostaw czołgów Abrams. Myślę, że słyszał pan wypowiedź ministra obrony Niemiec, że nie podjęto decyzji o dostarczeniu czołgów Leopard. Koncentrujemy się na tym, by Ukraina miała zdolności potrzebne do osiągnięcia sukcesu już teraz. Mamy tę szansę od teraz do wiosny, kiedy mogą rozpocząć kontrofensywę. Udało nam się zmontować niezwykłą siłę bojową i w skład tych pakietów wchodzą czołgi. Polska nadal oferuje dostarczenie czołgów. Inne kraje również dostarczają pojazdy bojowe – dodał Lloyd Austin.
Po spotkaniu grupy kontaktowej przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA generał Mark Milley powiedział, że Ukraina będzie wspierana tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić jej wolność i niezależność. „Wczoraj prezydent Joe Biden ogłosił 30. pakiet pomocowy dla Ukrainy. Naszym wspólnym postanowieniem jest pomóc Ukrainie w obronie jej obywateli – dodał Mark Milley.
„Putin wybrał prowadzenie tej wojny, a kraje Grupy Kontaktowej będą nadal pomagać Ukrainie”.
Negocjacje między Ukrainą a Rosją
„Prezydent USA Joe Biden, prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński i większość przywódców UE powiedzieli, że teraz nie jest czas na negocjacje. Linia frontu rozciągnięta jest od Charkowa do Chersonia. Jest to linia mniej lub bardziej statyczna, z wyjątkiem Soledar i Bakhmut. To duży obszar, z wieloma siłami rosyjskimi okupującymi Ukrainę. Trudno będzie w tym roku wyprzeć militarnie okupantów. Nie mówię, że niemożliwe, mówię, że bardzo trudne. Musimy się bronić i ustabilizować front – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
„Większość wojen zakończyła się przy stole negocjacyjnym, to zależy od przywódców. Putin rozpoczął tę wojnę i może ją zakończyć właśnie teraz.”
Miliard od Niemiec
Niemcy przeznaczą ponad 1 mld euro na wiosenny pakiet wsparcia dla Ukrainy – poinformował minister obrony Boris Pistorius. Pakiet będzie obejmował obronę powietrzną. W sumie Niemcy przeznaczyły na pomoc dla Ukrainy ponad 3,3 mld euro. Jednak „nie ma jednego podejścia do kwestii dostarczania czołgów Leopard” – powiedział Boris Pistorius podczas spotkania w Ramstein.
„Wrażenie, że istnieje koalicja, w której na drodze stoją tylko Niemcy, jest mylące” – powiedział.
„Szkolenia, długoterminowe dostawy i naprawa sprzętu są ważne w pomaganiu Ukrainie w walce z Rosją. Wojska ukraińskie muszą być gotowe do natychmiastowego użycia dostarczonego sprzętu. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, aż wojna się skończy – dodał niemiecki minister obrony.
Boris Pistorius nie chciał też odpowiedzieć na pytanie, czy Niemcy udzielą Polsce i innym krajom licencji na eksport czołgów niemieckiej produkcji. Według ministra obrony decyzja ta należy do kanclerza Olafa Scholza.
Pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,5 mld dolarów.
W najbliższym czasie Ukraina otrzyma:
- Wozy bojowe Bradley – 59 szt;
- Opancerzone wozy bojowe Stryker – 90 szt;
- Opancerzone transportery osobowe MRAP – 53 szt;
- Systemy obrony przeciwlotniczej Avenger – 8 sztuk;
- Samochody towarowe armii amerykańskiej HMMWV – 350 szt;
- Pociski HARM;
- Amunicja dla NASAMS i HIMARS;
- 20 tysięcy pocisków artyleryjskich 155 mm;
- Około 600 precyzyjnych pocisków artyleryjskich 155 mm;
- 95 tysięcy pocisków artyleryjskich 105 mm;
- Około 11,8 tys. pocisków moździerzowych 120-mm;
- 12 pojazdów do transportu amunicji;
- 6 pojazdów dowodzenia i sztabu;
- 22 pojazdy taktyczne do holowania broni;
- Około 2000 pocisków przeciwpancernych;
- Ponad 3 miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej;
- Sprzęt wybuchowy do oczyszczania przeszkód;
- Amunicja przeciwpiechotna Claymore;
- Urządzenia noktowizyjne;
- Części zamienne i inne wyposażenie polowe.
W sumie od początku istnienia administracji Joe Bidena Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 27,4 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Od 2014 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 29,5 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, a od inwazji Rosji 24 lutego 2022 roku ponad 26,7 mld dolarów.